Mutu s-a remarcat cu ceva în acest sezon: a înscris cel mai rapid gol din Liga 1. Steaua și Dinamo, la egalitate la un capitol. Statistici după tur

Formațiile din Liga I au marcat 375 de goluri în cele 17 etape ale turului actualei ediții de campionat, media fiind de 2,45 pe meci, informează, miercuri, site-ul oficial al Ligii Profesioniste de Fotbal.

Cele mai multe goluri s-au înscris în etapa a VII-a, 31, în timp ce în runda a XVI-a s-au marcat cele mai puține, 13.

Conform statisticii LPF, 210 reușite au fost trecute în contul echipelor care au evoluat pe teren propriu, iar 165 au fost izbutite de formațiile oaspete. De asemenea, 179 s-au marcat în prima repriză, iar 196 în partea secundă.

Cel mai bun atac aparține liderului Steaua, cu 36 goluri, în timp ce cele mai slabe atacuri le-au avut Oțelul și Rapid, fiecare cu 7 goluri înscrise.

Steaua și Dinamo sunt echipele care au marcat în cele mai multe partide, fiecare reușind să înscrie în câte 14 jocuri cel puțin un gol. La polul opus, formația Rapid a înregistrat 12 meciuri fără gol marcat.

Steaua a avut în tur și cea mai bună apărare, doar 8 goluri primite, în schimb, cea mai slabă apărare aparține formației Ceahlăul, cu 32 goluri încasate.

Steaua și Petrolul sunt formațiile cu cele mai multe meciuri fără gol primit, ambele câte 10 partide, în timp ce Rapid, Ceahlăul, Gaz Metan, Concordia și FC Brașov sunt echipele cu cele mai multe partide în care au primit cel puțin un gol, adică în 14 din cele 17 etape.

Cel mai rapid gol marcat îi aparține lui Adrian Mutu – secunda 59, în etapa a II-a, la partida Petrolul – FC Botosani, scor 4-1. El este urmat în această ierarhie de Cristian Todea – minutul 1,05 (etapa I, FC Botoșani – Gaz Metan Mediaș, scor 0-3) și Attila Hadnagy – minutul 1,20 (etapa a X-a, Ceahlăul Piatra Neamț – FC Botoșani, scor 0-1).

Meciul cu cele mai multe goluri a fost Astra Giurgiu – Dinamo, scor 6-1, disputat în etapa a XVII-a.

155 de jucători au marcat cel puțin un gol în turul Liga I. În clasamentul golgheterilor Claudiu Keșeru conduce cu 12 reușite, urmat de Toto Tamuz, Gregory Tade și Bogdan Mitrea, fiecare cu câte zece și Marian Constantinescu, cu nouă.

Cele mai multe goluri într-o singură partidă le-a reușit Claudiu Keșeru, cel care a marcat de șase ori în meciul din etapa a IV-a, Steaua – Pandurii, scor 6-0. El a devenit astfel primul jucător din istoria grupării Steaua o asemenea performanță și al șaselea din 1932 până în prezent, care înscrie atâtea goluri într-un meci din Liga I.

Cel mai tânăr marcator din tur a fost jucătorul formației Dinamo Patrick Petre (17 ani), în vreme ce fotbalistul echipei Rapid Daniel Pancu (37 de ani) a fost cel mai în vârstă marcator.